Palaios Panteleimonas kis falu az Olimposzon. Nevét egyes források szerint Szent Pantaleonról kapta. A faluban templomot is építettek szentjük tiszteletére. Ám ma már csak Öreg faluként emlegetik. Gyönyörű kilátás nyílik a 700 m tengerszint feletti magasságból a Thermaikos-öbölre, a déli Pieria partjára. A XIV. századi falu lakói 1960-as években lejjebb a tengerpart közelébe költöztek és megépítették Neos Panteleimont, (az új Panteleimont). A falu 1971-re szinte elnéptelenedett, csupán két család maradt akik kecske és juhtenyésztéssel foglalkoztak. Az 1990-es években kezdődött a falu újjáépítése. A falu romos házait elkezdték felújítani, azonban szigorú feltételeknek kellett eleget tenni. Csak és kizárólag a régi stílusban lehetett újjáépíteni a házakat. A szűk macskaköves utcákon a szőlővel befuttatott házak között sétálni, a helyi kézműves termékeket kínáló árusok portékáit szemlélni, vagy éppen leülni egy taverna teraszán igen kellemes még a legnagyobb melegben is. A környék igen jelentős szelídgesztenye termőhely. A gesztenye feldolgozása sokféle formában történik. A görögöknél a gesztenyemassza ismeretlen, sütve vagy főzve fogyasztják, de e faluban befőttként is megvásárolható.
A faluba gépjárművel nem lehet behajtani - kivéve az ott élőket -, ezért a falu szélén kell parkolni a kijelölt parkolókban (akár busszal is). Eltévedni nem lehet, bármelyik utcát választjuk az biztos, hogy a falu közepén található templomhoz vezet. A templomot is szépen felújították, körülötte hatalmas platánfák árnyékában pihenhetünk meg. A templom melletti tavernákban igazi görög ételeket kóstolhatunk. Görög szokás szerint az első melyet az asztalra tesznek kérés nélkül a víz és a friss, meleg kenyér. Ezt követően már választásunktól függően menüt kérhetünk (saláta és főétel) vagy egyéni ízlés szerint állítjuk össze az ételsort.
A falutól 6 km-re található Platamon várát. Érdemes felkeresni. Igaz a várban különleges látnivaló nincs, ám a kilátás gyönyörű. A hét minden napján látogatható 9 és 15 óra között belépő 2 € (2017.év). Nyári hónapokban a vár az Olimpus Fesztivál részeként koncertek helyszíne. A vár neve Kastron tis Oreas (Szépasszony vára), mert a legenda szerint az itt élő gyönyörű nőt a törökök elrabolták.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése