A palota homlokzatán a vízi liliomok utalás Reök Iván Folyammérnöki hivatalban betöltött szerepére, míg a tehén és a ló a megrendelő horgosi birtokaira.
Magyar Ede - a magyar Gaudi - legszebb munkája ez az épület. Csupán 30 éves és tervezői végzettséggel nem rendelkező fiatalember elég elszánt volt, hogy a konzervatív szemlélettel szembeszállva felépítse ezt a palotát.
Alig másfél év alatt készült el helyi művészek és mesterek segítségével e luxuspalota Reök Iván családja számára. A megrendelő fiai számára szintenként egy-egy garzonlakás, míg a leányok részére szintenként többszobás lakások kerültek kialakításra.
2017. évben a palota előtti parkolót felszámolták és az itt létrejövő tér azóta Magyar Ede nevét viseli.
Az épület tetején elhelyezett sas a Fekete sas utcára utal. A 2007. évi felújításkor állítólag az építész ellenőrizte a munkálatokat, majd ijedten fordult a társaihoz, hova tűnt az épületről a sas? Mint kiderült a munkások a sast is fehérre festették, így egybeolvadt az épülettel. Az interneten erről fotó is látható , természetesen a sas visszakapta eredeti színét, mely ma már az idők múlásával inkább szürke.
Az épület eredeti állapotáról berendezéséről fotók nem maradtak fenn. Állítólag - leírások alapján - a homlokzaton jelenleg csíkosra festett részt félmeztelen vízi tündérek díszítették, azonban a Reök család hölgytagjai ezt lekapartatták.
A földbirtokra utaló jelek, bal oldalon tehén, jobb oldalon ló.
A belső udvar a 2007. évi felújításnál kapott üvegtetőt.
A szinteket összekötő cselédfolyosó
Eredetileg e falmotívumok is színesek voltak, azonban nem sikerült rekonstruálni az eredeti színeket és nem találtak senkit aki vállalkozott volna az újra pingálásra.
Az épület legszebb része a virágzó lépcsőház. A kovácsoltvas munkákat Fekete Pál szegedi díszkovács készítette Magyar Ede rajzai alapján. Minden virág és annak gyökere eltérő, nincs két egyforma.Mivel az épület berendezéséről nem maradtak fenn fotók így csupán egyetlen szobát a sarki elhelyezkedésű zöld szalon falfestését sikerült nagyvonalakban rekonstruálni. Az IKV-s időszakban több réteg festés került a falakra, ám ebben a teremben több helyen megtalálták az eredeti festést , mely alapján rekonstruálni lehetett.
A csillár természetesen nem eredeti, azonban hű másolata egy 1907-es korból származó csillárnak.
Reök Iván az építtető
cselédek által használt csigalépcső
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése