2016. január 31., vasárnap

Margitsziget I.

Nevét a 14. században kapta Árpád-házi Margit hercegnőről, IV. Béla király lányáról, aki a királynak a tatárjárás alatt tett fogadalmához híven a Domonkos-rend apácakolostorában élt itt a 13. században. Nevezték még Szent András szigetének is, majd pedig az ott levő ájtatos hajlékok után Boldogságos Szűz Mária vagy röviden Boldogasszony szigetének. Kevésbé ismert elnevezése volt Urak-sziget, Nyulak szigete,  Mária-sziget, Lánysziget, Budai sziget, Palatinus- vagy magyarosan Nádor szigetnek hívták, mivel ekkor az ország nádora volt a tulajdonosa.
A köztudatban élő verzió szerint a Nyulak szigete elnevezés alapját az adta, hogy a szigetet vadnyulak népesítették be.

Egy másik elmélet szerint azonban akár éltek nyulak a szigeten, akár nem, a név eredete más. Egyes régészek azt állítják, hogy a középkorban elkülönítés céljából a szigetre telepítették a leprás betegeket, itt működött a leprakórház és a leprások temetője. Emiatt a mai Margitszigetet korábban Leprások szigetének, latinul Insula Leprorum nevezték. A latin névtől mindössze egyetlen betűvel tér el az Insula Leporum. kifejezés, melynek jelentése Nyulak szigete.

Feltételezik tehát, hogy a leprajárvány végeztével egy véletlen vagy szándékos betűkihagyás változtatta át a sziget eredetileg nyomasztó nevét egy sokkal barátságosabbra.

A sziget a 19. század vége előtt több kisebb-nagyobb szigetből, homokzátonyból állt. Ezek közül a a kisebbeket vagy elkotorták, vagy feltöltéssel a legnagyobbhoz kapcsolták. A mai déli csúcs különálló sziget (bozóttal benőtt homokzátony) volt, melyet három néven is ismertek: Budai-, Kis- vagy Festő-sziget néven, mely utóbbi nevet a rajta festegető művészekről kapta. Az északi csúcsnál lévő kis szigetet Fürdő-szigetnek nevezték, nevét onnan kapta, hogy ötven-hatvan hőforrás volt megtalálható rajta. Ezt a kis szigetet 1873-ban kotorták el.

Marosvásárhelyen 1820-22-ben építette Bodor Péter székely ezermester a zenélő kutat. Bodor Péter székely ezermester eredeti kútja fölött a karcsú faoszlopokon nyugvó kupolában elhelyezett órát és zenélő szerkezetet facsövön érkező víz működtette.  A tetején elhelyezett Neptun szobor szigonyával a pontos időt mutatta, 24 óra alatt egyszer körbefordulva. A szerkezet 1836-ban egy hóviharban tönkrement, a kút maradványait 1911-ben bontották el.                                                    A régi kút másolatát a Fővárosi Közmunkák Tanácsa gróf Teleki Domonkos adományából építette fel 1936-ban, Páll Andor gépészmérnök és Jankó Gyula építész tervei alapján rekonstruálták a szerkezetet, víz helyett azonban villany működtette az óránként megszólaló orgonát. Az eredeti dallamot azonban nem tudták rekonstruálni.  A második világháborúban a kút súlyosan megsérült és Pfannl Egon tervei alapján állították helyre 1954-ben, míg a zenélő szerkezet 1997-ben lett működőképes nem lett működőképes. 1985-ben a BVE felújíttatta. 1997-ben ismét felújították. A zeneautomata számára az új muzsikát Csányi Attila állította össze egykori dallamtöredékek alapján.A 2014-es felújítást követően a kupola Neptun szobra 24 óra alatt fordul körbe, és az alatta található óraszerkezettel együtt mozogva a pontos időt mutatja. A szobor körforgása összhangban van a Nap mozgásával és mindig a Nap felé tekint. Kör alaprajzú, kétszintes, kupolás építmény, felső szintjének átmérője 300 cm, az alsóé 500 cm. A kútépület tetején bronz Neptun-szobor háromágú villával, kb.180 cm. A földszinten 3 db azonos vörösmárvány falikút van, kávái 200 cm szélesek, 100 cm mélyek és 80 cm magasak, a felfelé keskenyedő kúttestek 108 cm magasak.

Rákász fiú szobra 1926-ban készült Ligeti Miklós alkotása. Eredetileg a Királyi vár Savoyai lovasszobor felüljárójának grottájában állt, majd a Döbrentei téren és 1954-ben került jelenlegi helyére.
Az 1970-es években alakították ki a Szikla-és japánkertet.

A premontrei szerzetesek a tatárjárás előtti időben, a mai Víztoronytól észak-keletre, 1225 táján építették fel kápolnájukat és kolostorukat. Az épületegyüttes a török hódoltság ideje alatt romhalmazzá vált. Az ismétlődő áradások hordalékával betemetett kápolna alapfalai, az 1923-ban szakszerűen elkezdődött régészeti feltárás során kerültek felszínre. A kutatás eredményeként, Lux Kálmán műtörténész tervei szerint lehetővé vált a tiszta román stílusú kápolna korhű újjáépítése. A kápolnát Horthy Miklós kormányzásának 10-ik évfordulója alkalmából, 1932-ben, ünnepélyes keretek között felszentelték és azóta a sziget kiemelt jelentőségű műalkotása. A főváros legrégibb román kori emléke, amely eredeti formájában látható. A kápolna tornyában helyezték el hazánk egyik legöregebb, XV. századi harangját, amit a közeli Domonkos-rendi kolostor romterületén 1914-ben, egy vihar alkalmával kidőlt fa gyökerei között találtak.
A kápolna bejárata feletti dombormű az utolsó ítélet szimbolikus ábrázolása, ahol Szent Mihály mérlegének egyik serpenyőjében az üdvözülő, a másikban az elkárhozó lélek jelképes alakja látható.
A Domonkos-rendi apácák részére épített szigeti zárda és templom királyi támogatással, az alapító levél szerint 1259-re elkészült. Később több alkalommal a csúcsíves gótika stílusában bővítették. Korabeli írások és a régészeti kutatások bizonyítják, hogy méretei, valamint kiterjedése alapján a sziget legnagyobb és építészetileg legdíszesebb épületegyüttese volt, ami egészében a csúcsíves gótika szellemében alakult ki. A zárdához csatoltan épült a kolostor temploma és a királyi palota. A kolostor kertjében fűszer és gyógynövényeket termesztettek. Külön vendégház épült a királyi látogatók és a kolostort kiszolgáló domonkos szerzetesek elhelyezésére. 
  








A templom helyén díszes márványlap jelöli Szent Margit egykori sírját, földi maradványait ugyanis a törökök elől menekülő apácák magukkal vitték. 
Margit sírja a templom szentélyében, a diadalív vonalában volt elhelyezve és fallal körülvéve. A síremlék 1271-ben készült el, Péter és Albert lombardiai szobrászok készítették vörös márványból. A Nyulak-szigeteki szentélyt a 15. század elején megemelték, és ezért Margit ereklyéit el kellett távolítani a sírból. 1523-ban a nővérek a kórusra vitték az ereklyét. A török támadás idején, 1526-ban az apácák elmenekültek a szigetről, majd a következő évben Mária királynő menlevelével visszatértek. Buda elfoglalásakor, 1541-ben azonban a királylány ereklyéivel együtt végleg elhagyták a kolostort. A menekülő domonkos rendi apácák Pozsonyban kaptak végleges menedéket 1615-ben és a Klarisszák templomában helyezték el Szent Margit földi maradványait. Az 1713-as pestis alkalmával körbehordozták Margit ereklyéit Pozsonyban, és hatásosságának tudták be a járvány visszaszorulását. A magyar királylány földi maradványai végül II. József (1780-90) kolostorokat sújtó intézkedései nyomán tűntek el illetve enyésztek el.
                                 
Rekonstruált kútház
                                  


A sírkápolna emlékhelye




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése