Falujárásaink során nem sok település érint meg igazából melyre azt mondom "na ide még visszajövünk". Nos Várda az egyik kivétel...ide vissza kell jönnünk, függetlenül attól, hogy olyan óriási nagy látnivalóra senki ne számítson. Persze visszajövünk, hisz a Somssich-Matolay kastélyba (mely most Szász Endre Kastélymúzeum) nem sikerült bejutnunk csupán a kertbe. Ugyanakkor kíváncsi vagyok a madárkertre amikor megtelik élettel....kíváncsi vagyok egy-egy rendezvényre. Találkoztunk ugyanis egy igen kedves hölggyel Jázminnal, mondjuk úgy a falu mindenese (legalábbis abból leszűrve melyet elmondott), hivatalosan kultúros és könyvtáros. Olyan szeretettel mesélt falujáról, hogy tényleg kedvet kaptunk egy újabb látogatásra amikor megtelik élettel a közösségi tér, hisz látogatásunkkor mégiscsak az év utolsó napjaiban járunk. Rajta kívül - na meg a bolt előtti két élő térfigyelő kivételével - nem is találkoztunk senkivel sem.
Vissza kell jönni, hisz kíváncsi vagyok milyen új alkotás születik a Gereben galériában...melyek egy része a faluban sétálva megtekinthetőek. Eredetileg irtókapaszobrokat készített a falugondok, aztán minden régi tárgy melyhez hozzájutott, valamilyen alkotás része lett.
A címerben látható vár a település nevét jelzi, melynek első okleveles említése (Varda) 1284-ből származik. Az arany oroszlán a középkorban a faluban birtokos Várdai család címeréből származik, átvétele múlt hagyományai iránti tiszteletet fejezi ki. A pajzsban látható zöld dombok a település szép természeti környezetére utalnak, ahol gyertyánosok, tölgyesek, a patakvölgyben kőrisek élnek.
Település díszpolgára Bálint gazda, akinek 100. születésnapja alkalmából készült a Tulipán c.alkotás (Csikós Nagy Márton), melyet Bálint gazda avatott fel.






Madárkert bejárataFaluházPolgármesteri Hivatal (egykori iskola)
