2024. augusztus 5., hétfő

Kalocsa pingált épületei

 Kalocsa mely egyidős a magyar állammal, bővelkedik látnivalókban. Most csupán két helyre "utazunk" a városon belül. Mindkettő épület szemet gyönyörködtető, ám nem mindegy mikor érkezel, hogy megtekintsd belülről.

Az első helyszín a vasútállomás. Kívülről jellegtelen épület, ám belépve az egykori váróterem elvarázsol. Az 1882. évtől létező személyforgalom ma már csak emlék. A váróterem üresen kong 2007 óta. Az épületbe bejutni nem egyszerű, de nem lehetetlen. Előzetes bejelentkezés szükséges, hogy hol az kisebb nyomozást igényel, ám ha szerencsénk van a biztonsági őr felfigyel ránk és beenged...legalábbis velünk ez történt. Először egy vasúttörténeti kiállítást tekinthetünk meg, majd innen vezet a kipingált folyosó az egykori váróterembe. Az emeleten lakásokat alakítottak ki, így a ház nem lett egy szellemlakta kihalt épület...ám mégis az. Funkcióját elvesztette.... kár érte.

 A másik helyszín a Tompa Mihály u.5-7 szám alatt található tájház. Nyitvatartási idővel rendelkezik, ám nyitvatartási időn kívül is fogadja látogatóit előzetes bejelentkezéssel. Az udvarban két épület van, ám csak az egyik látogatható, a Tájház. A másik, egy utazási iroda épülete éppen nyitva volt, mert egy külföldi csoport távozott....bemehettünk, így ezt is meg tudom mutatni.



A Tájháznak egy több, mint 200 éves ház ad otthont. A házat a Kalocsai Sárköz vidékre jellemző módon kb 1 méter magas földhányásra építették a gyakori belvizek, árvizek miatt. Vályogból építették, így a "paraszt klíma" tökéletesen működik. Nyáron hűvöset, télen meleget tartotta. Érdekes, hogy a nyílászárókat utólag vájták ki a felhúzott falakból, erre külön szakosodott ember volt.

                                                2024. június 8-i állapot szerinti nyitvatartás
 
Az ó-kalocsai hímzés a textíliákon volt először, fehér hímzőfonallal. Aztán a bútorok, ruhák díszítésekor már kék, fekete és piros színeket is használtak. A kalocsai hímzés a XX.sz. első harmadától vált igazán színessé.
                                                                          A riseliő őse


A Meszesi-hajókikötőnél rendszeresen megállnak a lakó-kirándulóhajók. Az utasokat buszok várják és innen tesznek egy Kalocsa és környéki kirándulást. Többek között a tájház udvarán is fogadják őket és megnyitják részükre a másik épületet ahol kiállítás mellett természetesen ajándékbolt is van. A két épület külön üzemeltető alá tartozik, egymásra nincs hatásuk a nyitvatartás tekintetében. 

                                       

                                       











 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése